28.09.2010
Oltár v rímsko-katolíckom kostole pochádza z dielne slávneho Majstra Pavla z Levoče

Oltár v rímsko-katolíckom kostole pochádza z dielne slávneho Majstra Pavla z Levoče

Rímsko-katolícky kostol v Očovej

Rímsko-katolícky kostol v Očovej

Náhrobný kameň Jána Arnauta

Náhrobný kameň Jána Arnauta

Fresky v rímsko-katolíckom kostole

Fresky v rímsko-katolíckom kostole

Evanjelický kostol

Evanjelický kostol

Zaujímavou stavbou v Očovej je aj moderný Dom smútku

Zaujímavou stavbou v Očovej je aj moderný Dom smútku

Pre očovú sú typické aj výšivky krivou ihlou

Pre Očovú sú typické aj výšivky krivou ihlou

Spomienka na Mateja Bela

Spomienka na Mateja Bela

Očovské kroje v pamätnej izbe

Očovské kroje v pamätnej izbe

Očovú poznáme ako jednu z najrázovitejších dedín nielen Podpoľania, ale celého Slovenska. Ale nie je to len tradičná ľudová kultúra – piesne, muzika, tance, kroje, fujary, výšivky… – čo nás do tejto dediny priláka.

Počiatky tejto významnej podpolianskej dediny sú však zakryté rúškom tajomstva. Človeku nebol tento kraj neznámy už od konca doby kamennej (Hrádok v neďalekom Lieskovci) a rušno tu bolo aj v mladšej dobe bronzovej (osídlenie v chotári Zvolena a hradiská na blízkej hrochotskej Chochuľke a na Kaľamárke) a v čase veľkomoravskej, no prvá písomná zmienka z roku 1263 nespomína osadu, ale len Očovský potok. No je predpoklad, že tu už vtedy bola prosperujúca dedina, z ktorej – ako sa uvádza v listine z roku 1351 („de Ochowa in Lypche“) – viedla cesta do Ľupče.

Dejiny obce sú úzko späté s históriu Vígľašského zámku, do ktorého feudálneho panstva patrila. Koncom 16. stor., najmä po 25. júli 1575, keď sa Turci zmocnili hradu Divín a mali ho v moci 18 rokov. Ich plienenie niekoľkokrát zasiahlo aj Očovú. Vtedy opevnili očovský kostol, ktorý postavili už v 14. stor. a v Očovej sídlila aj vojenská posádka. Ani to však nezabránilo tureckým hordám v plienení. Z tých ťažkých čias však pochádza aj romantický príbeh o Turkovi Arnautovi, ktorý sa zaľúbil do očovskej krásavice a pridal sa na stranu Očovanov. O tom, že zamenil Korán za Bibliu, svedčí aj jeho náhrobný kameň, ktorý je dnes zasadený v interiéri rímsko-katolíckeho kostola Všechsvätých. Arnaut zomrel v Očovej 26. februára 1599.

Arnautov príbeh formou historického dobrodružného románu opísala spisovateľka Zlata Dônčová. Knižne vyšiel v roku 1944.

Pri návšteve Očovej by sme nemali obísť tamojšie kostoly, a to ani vtedy nie, ak nás k tomu nevedie viera. Predovšetkým záujemcovia o umenie a históriu v nich majú naozaj čo obdivovať. V rímsko-katolíckom kostole nám padnú do oka nástenné maľby – fresky a najmä pôvodný oltár, ktorý pochádza z dielne slávneho Majstra Pavla z Levoče. Rovnakej proveniencie z rokov 1514 – 15 pochádzajú aj sochy sv. Mikuláša a sv. Antona. Cenný je aj interiér evanjelického kostola, ktorý postavili na protiľahlom návrší ako tolerančný v roku 1785. V roku 1868 ho prebudovali, pristavali k nemu vežu a vtedy v ňom pribudol aj oltárny obraz Jozefa Božetecha Klemensa.

Za povšimnutie stojí aj moderná budova Domu smútku na očovskom cintoríne.

V Očovej uzrelo svetlo sveta mnoho osobností, ktoré zohrali dôležitú úlohu nielen v dedine či regióne, ale aj v rámci celého Slovenska, ba v prípade polyhistora Mateja Bela ide o osobnosť svetového významu. O jeho živote a diele som na hobbyportale písal pred mesiacom. Bohaté informácie o Matejovi Belovi nájdeme v knihách i na internete a napokon aj priamo v Očovej v pamätnej izbe, kde sú aj fotografické, ale i trojrozmerné exponáty približujúce dejiny obce a život jej obyvateľov od najstarších čias až po súčasnosť.

Z ďalších očovských rodákov môžeme spomenúť aspoň básnika a spisovateľa Ján Roba – Poničana, ministra a od marca do decembra 1994 predsedu slovenskej vlády Jozefa Moravčíka, vynikajúceho primáša Jána Berkyho – Mrenicu a cimbalistu Jána Gašpara – Hrisku.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama