26.06.2010

Múzeum ľudovej architektúry Čičmany

Kde ho nájdete: V obci Čičmany, v Strážovských vrchoch

Dnes najmenšia obec v Žilinskom okrese je zaujímavá čičmianskou výšivkou, ktorá najprv zdobila predovšetkým košele, neskôr sa preniesla aj na drevenice. V dvoch expozíciách sa nachádzajú objekty ľudovej architektúry, ktoré nám priblížia bývanie, zamestnanie, ľudový odev i umenie. V jednej malej drevenici kedysi žili až štyri rodiny. Niektoré miestnosti predstavujú rodinné zvyky počas sviatkov, a preto si aj v lete môžete chvíľku priblížiť napríklad atmosféru vianočných sviatkov.
Nachádza sa tu približne 30 dreveníc so špecifickými ozdobnými motívmi pre tento kraj.
Okrem malebných drevených domčekov sa v obci nachádza aj kaštieľ. V neďalekej Rajeckej Lesnej sa nachádza drevársky skvost Slovenský betlehem od Jozefa Pekara.

180px-cicmany-radenv-dom2.jpg

Kaštieľ Dolná Krúpa

Kde ho nájdete: 10 km od Trnavy

Táto pamiatka patrí medzi tie najkrajšie vidiecke architektúry na Slovensku. V minulosti bol kaštieľ známy bohatými umeleckými zbierkami, veľkolepou knižnicou s tisíckami zväzkov a obrazovou galériou. Súčasťou kaštieľa je park, v ktorom si budete môcť odpočinúť. Nachádzajú sa v ňom vzácne dreviny, ale aj jazero s ostrovom či umelo vytvorená jaskyňa.
Svetoznámy hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven práve tu zložil veľmi známu Sonátu mesačného svitu. A práve na jeho počesť sa v areáli kaštieľa nachádza malý domček, kde si za zvukov jeho skladieb môžete prezrieť výstavu. Ak sa chcete kultúrne vyžiť mali by ste navštíviť koncerty vo freskovej sále.
V obci Dolná Krúpa sa nachádza sedem pamätihodností, ktoré obyvatelia považujú za sedem divov obce. Je to kaštieľ i park s ružovou záhradou, šľachtické divadlo, umelý kopec, farský kostol a mauzóleum rodiny Chotekovcov.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama