25.02.2019

Dnes vám ukážeme postup, pomocou ktorého si vyrobíte v domácich podmienkach a prakticky za pár centov zábavnú hmotu, ktorú vaše deti poznajú pod názvom sliz.
Na stránkach Hobby portálu sme sa už tejto téme venovali v článku Ako vyrobiť pre deti „mimozemský“ sliz.
Zdalo sa, že táto zábavka po pár mesiacoch deti omrzí, opak je však pravdou a keďže sme si už dva spôsoby jeho prípravy opísali v predošlom článku, dnes tu máme spôsob tretí. A naozaj jednou zo zložiek je pánska pena na holenie v spreji. Poďme teda na to. Všetky ingrediencie vyplynú z nasledujúceho obrázkového postupu.

Ako na to?

Zoberieme si vhodnú misku (najlepšie sklenenú), ktorá je vhodná do mikrovlnnej rúry. Bude lepšie ak bude mať väčší obsah – minimálne 0,7 litra. Misa musí byť čistá bez mastnoty a prachu. Najprv do nej nalejeme 1 – 1,5 decilitra vo­dy.

Pridáme potravinárske farbivo. Ideálne sú krikľavé farby, ktorými nešetríme, nakoľko v konečnom dôsledku bude výsledný slíz oveľa svetlejší, respektíve jeho farba pôjde viac pastelová. Potravinárske farbivo môžeme použiť tak tekuté ako práškové. Dôkladne premiešame.

Ďalej si zoberieme lepiacu tyčinku na papier (tú väčšiu), lepiacu hmotu z nej vytlačíme, nakrájame na kolieska a vložíme do zafarbenej vody.
Misku vložíme do mikrovlnnej rúry a túto zapneme na 30 sekúnd na najvyšší výkon.
Lepidlo by sa malo za tento čas rozpustiť vo vode. Ak sa tak nestane, zapneme rúru na ďalších 10 sekúnd. Zmes dôkladne rozmiešame a necháme vychladnúť.

Teraz príde k slovu pena na holenie. Nastriekame ju do misy tak, aby v hrubšej vrstve pokryla hladinu kvapalnej zmesi v miske. Dôkladne premiešame plastovou lyžicou.

Zmes v miske jemne po vrchu poprášime jedlou sódou bikarbónou. Postačí jej naozaj len väčšia štipka medzi prsty. Tento krát nemiešame – sóda musí zostať na povrchu.
Teraz prichádza k slovu dôležitá ingrediencia, ktorú zrejme nebudete mať doma a tou je viacúčelový roztok na kontaktné šošovky. Roztok by mal obsahovať hyaluronát sodný a kúpiť sa dá napríklad v očných optikách, lekárňach aj na internete, napríklad TU. Roztokom musíme postriekať sódu na povrchu našej zmesi tak, aby vznikla chemická reakcia. Nemusí ho pritom byť veľa – rádovo ide o pár čajových lyžíc.

Opäť zoberieme plastovú lyžicu a rýchlym pohybom dôkladne zmes premiešame. Počas miešania zistíme, že zmes tuhne. Miešame ju dovtedy, kým sa nezačne oddeľovať od stien misky.
Nakoniec hmotu vyklopíme a dôkladne premiešame v rukách.

Sliz je hotový.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne články.

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama