Archív

Zavlažovacie hniezda pre paradajky svojimi rukami

Zavlažovacie hniezda sú skvelým prostriedkom pre tých, ktorí sa nemôžu denne venovať svojim vysadeným paradajkám. Ukážeme vám, ako si ich zhotoviť jednoducho a rýchlo. Navyše na bohatú úrodu nepotrebujete veľký pozemok. Postačí hoci aj malé políčko.
Zavlažovaniu paradajok sme sa na stránke Hobby portálu venovali v článku o samozavlažovacom sete Tam boli sadenice súčasťou celého setu. V tomto prípade však budú rásť voľne v zemi a my im pomocou strednej časti hniezda vodu dodáme. Poďme však po poriadku.

001.jpg

Pestovanie paradajok podomácky je v dnešnej dobe in. Niežeby ich nebol na trhu dostatok, ale „hypermarketové“ akosi prestali chutiť. O príčinách nemusíme polemizovať, takéto paradajky musia prekonať na naše pulty nezriedka aj desaťtisíc kilometrov dlhú cestu a už z toho je zrejmé, že sa kdesi v Južnej Amerike musia zbierať nedozreté. Tá pravá paradajková chuť sa z nich takto vytráca a čo je horšie, rovnako v nich absentujú aj vitamíny. Preto sa dnes mnohí rozhodli pestovať paradajky doma. Čo však, ak máme miniatúrny pozemok? Vyskúšate pestovanie paradajok v hniezdach. Konštrukcia (alebo viacero konštrukcií) nezaberie veľkú plochu a navyše v strede hniezda bude dômyselný zavlažovač.

Geniálny nápad

Princíp zavlažovacieho hniezda nám ponúka spôsob, ktorým dokážeme pestovať rajčiny, aby sme im zabezpečili stabilnú oporu, ideálne rastové podmienky a závlahový systém. Výsledok je jednoduchý, pôsobivý a zvládne ho vyhotoviť každý. K zhotoveniu zavlažovača pre paradajky nám postačí staré 15 – 25 litrové vedro napríklad z farby, prachu na pranie a podobne). Ako opora pre rastliny slúži zvárané pletivo s veľkými okami (pozinkované, pogumované či farbené), ktoré môže byť vysoké až dva metre. Tajomstvom nášho úspechu bude tiež zálievka, ktorá sa veľmi podobá takzvanému kompostovému čaju, o ktorom sme podrobne písali na tomto mieste Kompostový čaj je extraktom toho najlepšieho, čo sa dá získať z kvalitného kompostu. Je to práve tekutá forma, ktorá rozširuje možnosti hnojenia na novú úroveň – aplikovateľnú ako zálievku ku koreňom.

002.jpg

Ako na to?

Podľa potreby a našich možností (veľkosti záhonu, na ktorom chceme pestovať) si pripravíme plastové vedierka. Nemusia mať kryt, ani rúčku na prenášanie. Základom je, aby boli zvnútra vyčistené od zvyškov pôvodného materiálu či farieb.

p01.jpg

Rovnako tak si pripravíme zvárané pletivo. Jeho rozmer si určíme podľa priemeru hniezda. Ak má napríklad vedro priemer 30 cm, musíme rátať s tým, že medzi jeho stenou a pletivom by mala byť približne 20 centimetrová medzera a tak priemer hniezda bude 70 cm. Vzorec na výpočet obvodu kruhu by sme si mali pamätať z hodín geometrie:
Obvod kruhu O = π × d = 2 × π × r
Podľa neho si vypočítame, že na kruh s priemerom 70cm budeme potrebovať minimálne 2.199115 m dlhé pletivo (samozrejme, zaokrúhlime nahor).

p02.jpg

Do spodnej časti vedra vyvŕtame malým vrtákom 6 dier.

p03.jpg

Rovnaký počet dier vyvŕtame po obvode vedra vo výške približne 5 centimetrov od jeho dna.

p04.jpg

Z pletiva odstrihneme kus potrebnej dĺžky a pomocou viazacieho drôtu z neho vytvoríme oporný valec – hniezdo.

p05.jpg

Na záhone vykopeme kruh s priemerom väčším, ako je dno vedra a s hĺbkou približne 10 centimetrov. Vedro doň osadíme tak, aby bolo v rovine.

p06.jpg

Prakticky ihneď môžeme okolo vedra zasadiť priesady paradajok. Množstvo zvolíme podľa potreby a odrody. Košatejšie paradajky sadíme v množstve cca 4 kusy, menej robustné druhy v počte 5-6 kusov po obvode tak, aby ich korene boli v blízkosti dierok na plášti vedra.

p07.jpg

Okolo vedra umiestnime kôš z pletiva. Ako sme spomínali, medzi stenou vedra a pletivom by mala byť približne 20 centimetrová medzera. Pletivo nemusíme vtláčať hlboko do zeme.

p08.jpg

Na jeho zaistenie voči posunu a pádu zatlčieme do zeme kolík, alebo železnú tyč potrebnej výšky a pletivo k nemu napevno priviažeme drôtom.

p09.jpg

Najprv nalejeme do vedra cca 7 litrov vody a počkáme, kým cez navŕtané dierky nevsiakne do okolitej pôdy, resp. ku koreňom priesad. Potom zoberieme za lopatu kompostu a nasypeme ho do vedra. Zalejeme vodou takmer doplna. Cez kompost sa budú dostávať do zeme potrebné živiny.

p10.jpg

Ako často budeme musieť dopĺňať vodu vo vedre uvidíme po pár dňoch. Podstatné je, že závlaha pôjde priamo ku koreňom rastlín a nie na ich listy, čo sa pri pestovaní paradajok neodporúča. Vodu do vedra dolejeme vždy pomocou záhradnej hadice, alebo väčšej krhly na polievanie.
Budete veľmi milo prekvapení výnosmi paradajok, ktoré ste si takýmto spôsobom dopestovali. Vyskúšate?

p11.jpg

Foto: youtube, autor