05.02.2016

Naučíme vás ako si vlastnými rukami môžete vyrobiť voňavý osviežovač vzduchu len z niekoľkých ingrediencií.

Súčasťou bytového komfortu je svieži a voňavý vzduch v priestoroch, ktoré obývame. Žiaľ, moderné osviežovače vzduchu neobsahujú takmer žiadne prírodné ingrediencie a sú drahé. S ich cenou klesá aj kvalita osvieženia vzduchu a navyše môžu zakúpené osviežovače obsahovať škodlivé látky pre ľudský organizmus, akými sú napríklad acetón či benzín. Preto sa čoraz viac ľudí zaujíma o osviežovače šetrné k nášmu zdraviu aj životnému prostrediu. A takých je v obchodných sieťach žalostne málo. Poďme si teda takýto eko – osviežovač vyrobiť sami.
Na internete nájdete množstvo návodov ako na to. My sme pre vás pripravili jeden z najjednoduchších a pritom účinných spôsobov, pomocou ktorého dodáte svojmu bývaniu skvelé vône podľa vlastného výberu.

Čo budeme potrebovať?

Sklenený pohár
Vodu
Esenciálny olej (ľubovoľný, vyberáme ho podľa dekorácií, ktoré chceme použiť, alebo podľa toho, aký je nám príjemný)
Potravinárske farbivo
Želatínu
Dekorácie: nepovinná položka, ktorou však môžeme z osviežovača vyrobiť dekoratívny voňavý predmet. Môžeme použiť čokoľvek – malé lastúry, koráliky, plátky citrusových plodov, jahody, ihličnaté vetvičky a podobne
Glycerol /glycerín

Glycerol je dôležitou zložkou – bezfarebnou hygroskopickou organickou zlúčeninou, bez zápachu vône a chuti, ktorá sa používa napríklad pri výrobe mydiel, sviečok a podobne. Kúpite ho v obchodoch s hobby predmetmi a vo vybraných drogériách.

Začíname

Proces výroby domáceho osviežovača vzduchu nie je zložitý. Do skleneného pohára nalejeme vodu a nasypeme dve polievkové lyžice práškovej želatíny (alebo množstvo uvedené na obale podľa ml vody). Prášok vo vode dôkladne premiešame vidličkou a necháme stáť 40 minút.

Tekutinu po tomto čase vylejeme do čistej odmastenej panvice a zahrievame na miernom ohni, kým sa nevytvorí homogénny materiál z rozpustenej želatíny.

Odstavte a nechajte chvíľu chladnúť.
Potom pridajte 6–10 kvapiek esenciálneho oleja, pridajte polievkovú lyžicu glycerínu. Všetko dôkladne zamiešajte.

Keď je všetko premiešané, môžeme začať pridávať potravinárske farbivo. Ak chceme dvojfarebný osviežovač, rozdelíme želatínovú zmes do dvoch nádobiek. Potravinárskeho farbiva netreba veľa, stačí ak bude mať želatína správny farebný nádych. Nakoniec opäť zmes dôkladne premiešame.

Teraz môžeme(ale nemusíme) nainštalovať do pohára dekorácie. Aby boli naaranžované v priestore, pomôžeme si tým, že ich zavesíme na špajdľu či drôt na tenkej niti a spustíme do pohára.

Ihneď potom môžeme pohár naplniť želatínovou zmesou.

Po úplnom vychladnutí nám želatína s glycerolom stuhne a osviežovač je pripravený na použitie. Aby bol byt intenzívnejšie naplnený vôňou, môžeme želatínu z pohára vyklopiť a umiestniť na požadované miesto. Môžeme ju však ponechať aj v skle. Odparovaním čiastočiek vody sa z nej dostane do ovzdušia vôňa esenciálneho oleja umocnená prírodnými dekoráciami,
Želatínový osviežovač vydrží niekoľko týždňov. Glycerín so želatínou zakonzervujú organické plody (jahody, maliny, čerešne aj bylinky) a nebude sa na nich vytvárať pleseň.

Foto: forsage-3s.com, sdelaysam-svoimirukami.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama