26.01.2011

Kvalitný, pohodlný a zároveň zdravý spánok je neoddeliteľnou súčasťou našeho života. K tomu je preto veľmi dôležité vybrať si správny matrac pre svoje telo. Vašou odmenou bude ranné svieže prebúdzanie.

10 užitočných rád

1) Skúsenosť z minulosti je náučná
Pred výberom nového matraca si spomeňte, čo vám na tom starom najviac prekážalo.

2) Kritérium pre príležitostné spanie alebo každodenné využitie
Ujasnite si, na aký účel matrac kupujete. Na príležitostné spanie na chate či chalupe alebo na posteľ pre hostí stačia jednoduchšie typy matracov s nižšou nosnosťou. Výberu matraca na každodenné využívanie je potrebné venovať väčšiu pozornosť. Intenzívna záťaž (napríklad pri ľuďoch dlhodobo pripútaných na lôžko), vyžaduje špeciálne typy matracov.

3) Matrace na dvojlôžko
Pre partnerské dvojlôžko zvoľte radšej dva samostatné matrace ako jeden veľký – každý z nich rešpektuje individuálnu hmotnosť, osobné nároky na tvrdosť lôžka a zdravotné požiadavky partnera. Nie vždy totiž vyhovuje obom rovnaký typ matraca. Navyše sa samostatné matrace dajú ľahšie otáčať, čím sa zabráni ich vyležaniu a výrazne sa predĺži ich životnosť.

matrace

matrace

4) Lamelový rošt alebo pevná podložka
Typ matraca vyberajte s ohľadom na jeho uloženie. Pre niektoré matrace je vhodná skôr pevná podložka, iné sa môžu umiestniť na latkový alebo lamelový rošt.

lamelový rošt

lamelový rošt

5) Snímateľný poťah môžete prať
Poťah matraca by mal byť snímateľný a mal by sa dať prať alebo ľahko čistiť. Hygienu lôžka totiž ovplyvňuje aj poťahová tkanina, ktorá leží medzi vaším telom a jadrom matraca. Textília musí mať zodpovedajúcu pevnosť, pružnosť a musí poskytovať dostatočnú ochranu matraca. Jej špeciálne úpravy zamedzia rozmnožovaniu mikroorganizmov, akými sú roztoče, baktérie a huby, a uľahčia používanie, údržbu aj čistenie poťahu. Výhodou je tiež podšitie rúnom a netkanou textíliou, ktoré umocňuje pohodlie pri používaní matraca.

vymeniteľný poťah

vymeniteľný poťah

6) Zdravé spanie a tradícia výrobcu
Vyberajte z moderných materiálov a konštrukčných riešení, ktoré zodpovedajú aktuálnym poznatkom a svetovým trendom v oblasti zdravého spánku. Informujte sa tiež o výrobcovi matraca, jeho tradícii na trhu a skúsenostiach z oblasti vývoja a výroby matracov.

7) Pozor na klamlivú reklamu
Žiaden matrac nelieči – podobne ako neexistujú zdravotné potraviny, nábytok, oblečenie a podobne. V prípade, že narazíte na „zdravotný matrac“, vyžadujte vždy certifikát alebo atest, ktorý dokladuje oprávnenosť použitia výrazu „zdravotný“, a nie je len formou zavádzania spotrebiteľa alebo klamlivej reklamy.

8) Matrac si vždy vyskúšajte
Matrac si pred kúpou dobre vyskúšajte. Je to predsa len individuálna záležitosť a každému človeku vyhovuje niečo iné. Preto je dôležité, aby ste si otestovali niekoľko matracov skôr, než sa definitívne rozhodnete. Vyskúšajte si rôzne polohy, ale najväčšiu pozornosť venujte tej, v akej spíte najčastejšie. Dajte na svoj dojem a pocity. Načúvajte a verte tomu, čo hovorí vaše telo!

9) Najlacnejší neznamená najlepší
Porovnávajte porovnateľné – cenu matraca ovplyvňuje typ použitého materiálu a jeho objemová hmotnosť, ale aj konštrukčné riešenie. Najlacnejší matrac nemusí byť zároveň ten, ktorý vám urobí najlepšiu službu, splní vaše nároky a zaručí najdlhšiu životnosť.

10) Životnosť matraca a jeho výmena
Priemerná životnosť matraca sa pohybuje v rozmedzí 5 až 10 rokov. Predovšetkým s ohľadom na hygienické hľadisko sa odporúča obmedziť čas používania matraca a po uplynutí jeho životnosti ho vymeniť za nový. V posteli trávite minimálne tretinu života, nešetrite preto na úkor svojho zdravia!

V špecializovaných predajniach vám pri výbere matraca vhodne poradí personál, preto sa opýtajte na všetko, čo by ste chceli o danom matraci vedieť.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama