18.05.2015

Všade na svete je ich veľa, akurát o nich neviete. Keď idú nakupovať, majú trochu iné zoznamy ako vy. Ľudia zvaní Preppers sú vďaka svojmu zvláštnemu hobby pripravení na apokalypsu. Hobby portál vás pozýva na výlet do sveta, v ktorom sú na rozdiel od miliónov optimistov prepperi dokonale pripravení na zánik civilizácie.

Nestačí len prežiť ale uchovať aj civilizáciu po dni X

Možno sa tí ozajstní prepperi po vyjdení tohto článku ozvú s námietkou, že to nie je žiadne hobby, no radšej opísať ich záľubu, ako druh životného štýlu, než ako paranoju.
V prvom rade by sme mali o fenoméne preppers napísať pár základných informácií pre tých, ktorí nevedia o čo ide. Takže po poriadku: Vysvetlíme najprv tie nákupné zoznamy. V obchodoch by ste sa na nich nechytali. Robia si obrovské zásoby a v komorách či špajzách skladujú po tonách (!) nielen trvanlivé potraviny, ale tiež pohonné hmoty, mydlo a mnohí aj zbrane. Ak žijú v panelákoch, predzásobujú si chaty. Tí najpripravenejší už majú na svojom pozemku vybudovaný masívny podzemný úkryt (bunker), ktorý v okamihu „konca sveta“ hermeticky uzatvoria a skazu civilizácie vďaka gigantickým zásobám v pokoji prečkajú.
Ak si teraz klopkáte po čele a myslíte si, že takíto ľudia patria do ústavu a nie do bunkru vedzte, že len v USA ich je okolo 5 miliónov a v Čechách a na Slovensku sa dajú rátať v tisícoch. „Hovoria o nás, že sme paranoidní,“ vysvetľuje Chuck Izzo, 43 ročný Američan – prepper: “Ja tvrdím, že paranoidní nie sme, skôr predvídaví.“ Tento muž strávi tisícky hodín prerábaním pivnice rodinného domu na protiatómový úkryt, utráca tisícky dolárov na nákup všetkého potrebného, počínajúc výkonným generátorom elektrickej energie a končiac stovkami kilogramov ryže, detskej krupice, múky, soli cestovín a iných potravinových zásob. Je to paranoja? Tak v tom prípade je paranoidných 100 miliónov Američanov, ktorí podľa odhadov majú konkrétne plány nielen pre prípad súdneho dňa, ale aj dní anarchie. A verte, že tento stav môže prísť úplne nečakane. Podobne ako pri masívnom „blackoute“ v Brazílii v roku 2009, ktorý ochromil takmer celú krajinu.

V sklade potravín to skôr vyzerá, ako pri regáli v obchodnom dome

V sklade potravín to skôr vyzerá, ako pri regáli v obchodnom dome

Prepperi (z angl. prepare – pripraviť sa) neočakávajú ani tak biblickú apokalypsu gigantických rozmerov, ale skôr akýsi infarkt civilizácie spôsobený nielen anarchiou, výpadkom prúdu, ale tiež masívnym elektromagnetickým impulzom, ktorý k nám vyšle Slnko či vojnou, ktorá v kontexte s nedávnymi udalosťami na Ukrajine či Sýrií môže vypuknúť takmer nečakane.
„Všetko môže prísť zo dňa na deň,“ hovorí Rado, jeden z členov slovenských preppers a dodáva: „nič nie je nemožné a ak to má nastať, chcem byť pripravený. Nielen ja, ale aj moja rodina, ktorá ma podporuje.“ Radov záujem o prepperstvo začal v roku 2012, kedy mal nastať podľa mayského kalendára koniec sveta: „Chystali sme zásoby potravín a upravovali dom. Zo začiatku sa nám smiali, ale po čase som hlavne u známych a susedov zistil, že sa začali pripravovať aj oni. No a po tomto dátume som si povedal, že by nebolo od veci byť pripravený po celý život.“
Rado nám vysvetlil ešte niekoľko faktov o preppers: „Ak sa pýtate, koľko nás na Slovensku je, tak odpoveď nevie nikto, pretože nie každý sa potrebuje týmto štýlom života prezentovať. No určite je nás viac, ako zberateľov motýľov. Cieľom našej snahy je nielen prežiť, ale tiež prichystať v prípade katastrofy podmienky, aby ľudstvo ako také nevymrelo úplne. Nech si teraz nik nemyslí, že si prísne vyberáme „samičky“ , s ktorými budeme v dňoch „po“ plodiť deti. Podstata tkvie v inom – pripraviť sa na alternatívny spôsob života, vedieť si dopestovať jedlé aj liečivé rastliny a tiež vedieť, ktoré divé rastliny sú jedlé. Veď zásoby sa jedného dňa minú a čo potom?“ kladie si rečnícku otázku.

Ľudstvo je zraniteľné

Napadlo vás niekedy čo by sa stalo, ak by nastal kolaps civilizácie? Prepperi sa zamýšľajú nad otázkami, ktoré by vás zrejme nikdy nenapadli. Tak schválne: Skúste si predstaviť, čo by sa stalo vo vašom dome či paneláku, keby nič nefungovalo jeden jediný mesiac. Ako by ste chodili na záchod, keď nesplachuje a kanalizácia je upchatá. Čím by ste sa umývali, ako by ste riešili problémy s mrazom v zime, čo by ste jedli a pili? Ako by ste sa dovolali pomoci bez telefónu a internetu? Kam by ste šli, ak by ste nemali benzín v aute a verejná doprava by nefungovala? Viete odpoveď? Nie? Verte tomu, že prepperi áno. V tomto kontexte už nevyznieva ako šialenosť fakt, že mnohí z nich majú dokonca plány na budovanie nenápadnej osady, ktorá by bola sebestačná. Vo všetkom. Dokonca by mala vlastných učiteľov, lekárov, zubárov… Infraštruktúru môže rozložiť aj silná prírodná katastrofa, ktorá zároveň rozloží spoločnosť. Už dnes majú prepperi poskupované pozemky, ktoré dôkladne hnoja pre prípad dňa X, kedy budú nútení v čo najkratšom čase zmeniť ich na políčka, kde sa bude dať pestovať. Cieľ je jasný. Stať sa nezávislými od spoločnosti naokolo.
Majú svojich „desatoro“ , ktorými sa riadia. A vôbec nebude od veci, ak vás s nimi zoznámime:
1. Ak máš voľné peniaze, kúp veci, ktoré využiješ v budúcnosti.
2. Kupuj do zásoby len jedlo, ktoré bežne ješ a pomaly skús prejsť na zdravú stravu.
3. Kúp si do zásoby aspoň na 3 mesiace bežné potraviny a na 2 roky obilniny (pšenica, …).
4. Ak máš niečoho málo a nemôžeš si dovoliť to kúpiť, tak sa to nauč vyrobiť.
5. Poznaj dokonale svoje okolie a zapamätaj si, čo z každého miesta môžeš využiť.
6. Poznaj dobre svojich susedov a maj s nimi dobré vzťahy.
7. Priprav sa tak, aby si do svojich zásob musel zasahovať čo najmenej.
8. Staň sa súčasťou nejakej skupiny. Ak nie je, tak ju založ.
9. Psychicky sa priprav.
10. Nauč sa zručnosti, ktoré budeš potrebovať.

Scenár apokalypsy

Ak ste došli k názoru, že prepperi sú blázni, skúste sa zamyslieť nad nasledujúcimi faktami:
Pokiaľ nebude elektrina, nemôže fungovať pitná voda a kanalizácia. V mestách nastane do troch dní kríza, do týždňa vypuknú prvé infekčné epidémie. Ešte skôr však môže nastať anarchia a rabovanie. Ak dôjdu pohonné hmoty, počas jedného dňa pocítime nedostatok potravín, pretože ustane zásobovanie. Počas dvoch – troch dní nebude už ku kúpe takmer nič. V uliciach sa začnú kopiť prvé odpadky. Po týždni ustane akákoľvek cestná alebo železničná doprava. Jediným dopravným prostriedkom budú nohy alebo bicykel. Po dvoch týždňoch budú na dne zásobárne pitnej vody. Prudko sa zvýši výskyt infekčných chorôb, stúpne kriminalita a ohrozia nás prvé vlny nepokojov.

Život by sa rýchlo vracal do doby pred sto päťdesiatimi rokmi. Náhle by bol problém nahradiť rozbité okuliare na čítanie, zohnať antibiotiká, kúpiť si nové topánky a zohnať jedlo. Sto kilometrov by bola veľká a často veľmi nebezpečná vzdialenosť…
Mrazí vás pri čítaní týchto riadkov, no pritom si uvedomujete, že sú pravdivé? Prečo si to teda nepripúšťame? Psychológ vám povie, že to je v ľudskej povahe. Keď hrozba nie je bezprostredná, človek ju vytesní, nepremýšľa o tom, pretože by sa musel zblázniť. Je to niečo podobné, ako keď nemyslíme na smrť. A je tu ešte jedna vec: sedemdesiat percent populácie sa vždy vezie. Preberá väčšinový názor. Tá naša „stádovitosť“ nás raz zabije – povedané slovami Boba Dylana.

Podzemný bunker na prvý pohľad pripomína plechovú rakvu..

Podzemný bunker na prvý pohľad pripomína plechovú rakvu..

…jeho útroby však poskytujú slušné pohodlie

…jeho útroby však poskytujú slušné pohodlie

Kúpte si bunker

Americké servery, ktoré sa problematike preppers venujú sú doslova zasýtené príkladmi ľudí, ktorí sa pripravujú na Deň X. Vo výsledku sú si však takmer všetci rovnakí – pivnica prebudovaná na bunker s tajnými dverami. Zásoby potravín, barely s vodou a samozrejme zbrane s tisíckami kusov munície. K tomu zbalené batohy pre prípad čo najrýchlejšieho úteku, v ktorých nesmie chýbať spací vak, kompas, voda, sucháre, sušené mäso… Posledné tri roky však priniesli novinku. Tisícky Američanov si nechali na záhrade postaviť svoj súkromný bunker. Kým pre niekoho je takáto vychytávka symbolom bezpečia, pre iného ide o výnosný biznis. Výrobcovia ohňovzdorných oceľových bunkrov a kontajnerov zaznamenávajú ročný nárast dopytu o neuveriteľných 2000 percent! Cena najlacnejších podzemných prefabrikátov začína pri sume 4000€. K tomu všetkému sa pridala potravinová lobby. Napríklad reťazec potravinových obchodov Costco ponúka pohotovostnú zásobu potravín pre štvorčlennú rodinu na jeden rok za „baťovskú“ cenu 3999,99 USD. K tomu si môžete dokúpiť za 50 USD balenie semien zeleniny na plochu 10×10 metrov a generátor na výrobu elektrického prúdu za 3000 USD. Jednoducho – biznis je biznis a najlepšie sa obchoduje s ľudským strachom.
Lenže nie každý má dom s pozemkom. Aj pre tých však existujú alternatívy. Spoločnosť Vivos postavila v posledných rokoch 19 podzemných bunkrov s desiatkami malých bytov vybavených kúpeľňou, kuchyňou, obývačkou aj spálňou. Nachádzajú sa v oblasti medzi Kaliforniou a Floridou. Presné miesto sa dozvedia len tí, ktorí si vstupenku do bezpečia zakúpia. Ide o útočiská pre 200 až tisíc prepperov, ktorí si za takúto možnosť žiť aj po apokalypse zaplatili viac, než 30 000€. Poznámka: Väčšina bytov je už predaná aj napriek tomu, že ide o špekulatívny predaj, pretože sa predáva budúcnosť.

Čo nesmie chýbať?

Vymysleli sme si štvorčlennú rodinu, ktorú chceme zabezpečiť na pol roka pre prípad kolapsu civilizácie. Čísla sme spriemerovali z viacerých stránok a približne nám vyšlo, že takáto rodina bude potrebovať:
80 kg ryže, 30 kg šošovice, 20kg hrachu, 40 kg fazule, 30kg cestovín, 100kg cukru, 80kg soli a samozrejme maximum vody v bareloch a tabletky na jej úpravu. Okrem toho ešte potrebujeme 50kg pracích práškov, 50kg konzerv s mäsovými potravinami, 120 ks konzerv s rybami, minimálne 50 litrov rastlinného oleja (slnečnicového, repkového aj olivového), 20 litrov prípravku na umývanie riadu. Málo, veľa? Každá stránka, určená pre preppers má iné „tabuľky prežitia“ – môžete si vybrať.
Ak sa o preppers chcete dozvedieť oveľa viac, vyberte si z množstva stránok, ktoré sa témou príprav na koniec sveta zaoberajú. Tu sú niektoré:
PREPPERS.SK

PREPPERS.CZ

" American Preppers Network "

Foto: gunsandammo.com, survival-spot.com, nationalgeograp­hic.com, realestate.aol.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Helusa (Neregistrovaný užívateľ) 17.03.2020 08:16
Helusa

Sme doma 5ti dospelý a 2 deti mame spotrebu cukru 2kg na mesiac 4kg na hlavu a mesiac je poriadne cez

Stalker_23 (Neregistrovaný užívateľ) 12.09.2019 10:50
Stalker_23

V preppers ide hlavne o prežitie ako povedal jeden múdry pán najskôr Ťa zabije to čo nieje vidieť, cítiť čo sa nedá predpokladať a prekvapí Ťa. Výbuch AT-bomb radio akt. žiarenie, prípadne bakteriologické či chemické zbrane bez zápachu a pod. Prístroj na radiáciu meranie, či plynová maska budú dôležité veci na prežitie. No nemôžeš žiť, spať jesť a pod. s maskou na tvári viac dní či mesiacov. Budeš sa musieť naučiť rozpoznávať nebezpečie a toto je hlavný problém budúcnosti po kolapse civilizácie.Ako uchrániť a ubrániť výstroj, potraviny, vodu a akým spôsobom získať životne dôležité veci predmety potraviny palivá. Veľa ľudí sa zaoberá ako sa zbaliť na 72 hodín, 7 dní po výbuchu AT nesmieš vyliezať kým neopadne radiácia.A čo potom. A potom ? A potom ? Stretneš zomierajúcich, rozpadávajúcich sa zamorených hladných a pod. A čo teraz na to mysli ak budeš mať to šťastie že si prežil.

Ivan Nôta 21.06.2015 17:20
Ivan Nôta
Matúš Matula napísal:

tiez sa mi tie cisla zdaju premrstene...to je asi ratane na americke stihle rodiny :)

Opakujem - spriemeroval som to z rôznych stránok pre štvorčlennú rodinu na pol roka. Čiže štyria ľudia na cca 180 dní - alebo ak chcete - jeden človek na 730 dní (2 roky). Ak teda zoberieme 100 kg cukru a vydelíme ich 730 dňami, vyjde nám približne 0,13kg - čiže 130 g cukru na deň a na osobu. Aj mne sa to zdalo veľa, no väčšinou sa táto cifra pohybovala okolo stovky pre štvorčlennú rodinu. Možno sa tam ráta aj s prípravou nejakého destilátu :). Podobne je to so soľou - aj tej je neprimerane veľa - niektoré stránky však uvádzajú soľ aj ako čistidlo (nielen miesto zubnej pasty)aj ako konzervant - síce neviem načo, ale tak to je. Prací prášok vychádza na jedného na deň v objeme 0,086kg - čo sa mi zdá, ak počítame s tým, že sa bude prať ručne nie až tak veľa...

Matúš Matula 21.06.2015 13:03
Matúš Matula
Kozo napísal:

100kg cukru na 4 ľudí na pol roka? 4kg na hlavu a mesiac? trochu veľa, nie?
Aj 50kg pracích práškov sa mi na ten čas zdá trochu veľa. Keď to vydelím časom a počtov tvárí.

tiez sa mi tie cisla zdaju premrstene...to je asi ratane na americke stihle rodiny :)

Kozo (Neregistrovaný užívateľ) 19.05.2015 09:19
Kozo

100kg cukru na 4 ľudí na pol roka? 4kg na hlavu a mesiac? trochu veľa, nie?
Aj 50kg pracích práškov sa mi na ten čas zdá trochu veľa. Keď to vydelím časom a počtov tvárí.

Prihlásenie
 
 
Reklama