07.01.2013

Znie to, ako čosi uletené, no opak je pravdou. Pecempecen je sociálna sieť domácich pekárov, ktorí sa chcú podeliť (zdieľať) o dôležitú zložku, potrebnú k príprave kvalitného domáceho chleba – o kvások.

Na počiatku bolo…

Nie je nič jednoduchšie, ako rozdrobiť droždie do vlažnej vody s cukrom, vykysnuté ho zapracovať do cesta a upiecť. Tajomstvo naozaj chutného a voňavého chleba však spočíva v niečom inom. V originálnom kvásku, ktorý sa zaobíde bez droždia. Nie je to žiadna novinka. Tradičný kváskový chlieb má za sebou viac, ako 5000 ročnú históriu. K tomu, aby z cesta vznikol ľahký chlieb, sa musí v ceste vyvinúť za vhodných podmienok plyn – oxid uhličitý. Ten je nevyhnutný pre pórovitú štruktúru chleba. Ak necháme v izbovej teplote po dobu 4–6 dní odpočívať celozrnnú múku zmiešanú s vodou, začne samovoľne kvasiť. V cestovej hmote sa rozmnožujú mikroorganizmy a ich produktom je spomínaný kypriaci plyn. Tento proces je však dosť nevyspytateľný a hlavne pomalý. Okrem toho hrozí aj nebezpečenstvo plesní. Preto naši predkovia odkladali z chlebového cesta malý kúsok, ktorý slúžil na „očkovanie“ pre ďalšiu prípravu cesta. Proces výroby takéhoto chleba je však zdĺhavý a v dnešnej dobe konzumujeme v podstate iba pečivo vyrobené pomocou droždia. Neodmysliteľnou súčasťou pekárenských výrobkov sa stali rôzne chemické prísady a aditíva, ako sú stabilizátory, regulátory chuti a podobne. Naša moderná technológia vie vyprodukovať jedlé chemikálie, ktoré poľahky vyčaria vôňu a chuť báječných chlebov. Dodávatelia chleba pre obchodné reťazce sú nútení vyrábať pečivo za dumpingové ceny. Myslíte si však, že konzumácia špongiovitého „bieleho chleba“ zabaleného v plastovom obale, ktorý vydrží dva týždne, je v poriadku?
Ľudí, ktorí sa nad týmito otázkami zamysleli, dohnali odpovede k návratu k tradičnému pečeniu chleba. Nastal však jeden dosť podstatný problém. Vyrobiť si vlastný kvások nie je jednoduché a s hotovým sa každý skúsený pekár len tak nepodelí. Preto vznikla iniciatíva, kde si bežní ľudia pomáhajú pri pečení chleba sami.

Pečieme peceň

Veľká časť prospešných vecí vznikla náhodne a nebolo tomu inak ani s „chlebovou“ sociálnou sieťou.
Pred časom uverejnila blogerka s nickom Maškrtnica na svojej stránke postup, ako zjednodušiť prácu so žitným kváskom. Autor kulinárskeho blogu Marian Kuciel, ktorý vystupuje pod menom Pan Cuketka jej návod doplnil a zverejnil na svojej stránke v článku s názvom Domáci kvások a la Maškrtnica . Nie každý bol však schopný vyrobiť si doma vlastný kvások od úplného začiatku. Ani zohnať takzvanú štartovaciu dávku na množenie kvásku podľa vlastných potrieb. A zistilo sa tiež, že väčšina pekárov považuje svoj kvások za akési výrobné tajomstvo, za know-how, s ktorým sa jednoducho nechce deliť. Po uverejnení série článkov na túto tému sa pod nimi rozpútal doslova diskusný hurikán. A stalo sa tiež čosi zaujímavé. Ľudia, ktorý boli ochotní podeliť sa o svoj kvások začali zverejňovať svoje kontakty, aby pomohli začiatočníkom.

Vtedy dostal Martin Kuciel skvelý nápad. Založiť doménu, kde si na mape podľa svojho bydliska môžete nájsť najbližšieho nadšenca, ochotného podeliť sa o svoj kvások. A nielen to. Ak si osvojíte prácu s kváskom a začne sa vám dariť, môžete svoj produkt ponúknuť ďalej – pridáte si svoju šípku do mapy a pripojíte sa ku komunite milovníkov pravého chleba. Nejde pritom o striktne virtuálne priateľstvo. Mnohí sa stretávajú naozaj. Rozprávajú sa o tajomstvách pečenia chleba a nasávajú nové a nové vedomosti. Chlebová sociálna sieť dostala príznačný názov Pečieme peceň a nájsť ju môžete TU . Vzápätí na to bola založená Chlebová poradňa na Facebooku , ktorá má v súčasnosti takmer 550 členov. Hoci doména Pečieme peceň vznikla v Čechách, v súčasnosti má na nej svoje šípky niekoľko Slovákov ( Bratislava a okolie, Nitra, Trnava, Prievidza, Košice) a zdá sa, že budú pribúdať ďalšie. Záujem o perfektný domáci chlieb totiž rastie raketovým tempom. Recepty na rôzne druhy domáceho kvásku nájdete napríklad TU . Skúste to. Ak sa vám podarí „vypestovať“ nejaký naozaj dobrý, podeľte sa s ním. Kvásková komunita je jedna z najpríjemnejších, s akými sa na internete stretnete.

Na záver pár faktov

Konzumáciou klasického pečiva vyrobeného z droždia sa narúša rovnováha črevnej mikroflóry v prospech kvasiniek a plesní, ktoré v kombinácii s nevhodnou stravou narúšajú rovnováhu trávenia a aj celého organizmu. Dôsledkom je prekyslenie organizmu (premnoženie kvasiniek a plesní), čo spôsobuje veľmi časté ochorenia. Kvasinky produkujú toxické látky, ktoré spôsobujú alergie, imunitné ochorenia, zápaly a poškodenia tkanív orgánov.
Kváskový chlieb je naopak jednoznačne zdraviu prospešný. Jeho konzumácia podporuje zdravú črevnú mikroflóru a zabraňuje premnoženiu zdraviu škodlivých mikroorganizmov. Probiotické kultúry posilňujú imunitu, zlepšujú peristaltiku čriev a predchádzajú zápche. Dlhá doba fermentácie, počas ktorej sa bielkoviny rozkladajú na aminokyseliny, spôsobuje že chlieb je ľahko stráviteľný. A až po takto dlhej fermentácii dokáže človek využiť mnoho minerálnych látok obsiahnutých v múke. Vďaka kvásku sa v ceste nachádzajú aj aminokyseliny, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyrobiť a neboli obsiahnuté ani v pôvodnom zrne. Kváskový chlieb čistí krv, je zvlášť vhodný pre ľudí trpiacich akné, v tele sa nevytvárajú podmienky pre vznik kožných chorôb a mykóz a je prospešný nervovému systému. Napomáha chrániť organizmus pred rakovinou hrubého čreva a konečníka. Pečivo vyrobené z kvásku je cenným zdrojom vitamínov, ktoré sú hybnou silou mnohých životných procesov. Kyselina mliečna, ktorá sa tvorí pri kvasení, vytvára typickú chlebovú arómu a prirodzene chlieb konzervuje. Jeho konzumácia bráni tvorbe hlienu, a ten ako je známe, je hlavou príčinou chorôb, ktoré chronicky trápia dnešnú ľudskú populáciu. Vo väčšine pekárni výroba chleba za pomoci tradičného kvásku upadla do zabudnutia, alebo sa od nej upustilo, pretože je časovo veľmi náročná a pracná. Kvalitný kvások je tak, ako napríklad pivársky slad rukopisom každého pekára. Upiecť kváskový chlieb, to chce predovšetkým kus nadšenia, pekárskeho umenia a vytrvalú prácu. Samotná príprava sa začína už 3 dni pred tým, ako vytiahneme chrumkavý chlebík z pece. To čakanie sa však určite oplatí. Takýto chlieb sa odvďačí vynikajúcou chuťou a omamnou vôňou. Pravý kvások totiž nedokáže nahradiť žiadny stabilizátor, ani syntetické dochucovadlo. Apropo, čítali ste niekedy dôkladne etiketu na chlebe, ktorý kupujete v hypermarkete?

Foto: Facebook, cuketka.cz, pecempecen.cz

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 07.01.2013 19:49
Ivan Nôta
dobreazdravo.sk napísal:

Vďaka za podnetný článok. My si pečieme už dlho kváskový chlieb a vlastného kvásku, aj hľadám články na webe, ale o aktivite kváskárov sme nevedeli. Ihneď pridáme aj svoju lokalitu, nemáme problém sa s kváskom aj receptami podeliť na webe dobreazdravo.sk

Vidím, že na Slovenskej mape utešene pribúdajú adresy "kváskarov". Ak je to aj pričinením tohto článku, som veľmi rád. Vďaka.

dobreazdravo.sk (Neregistrovaný užívateľ) 07.01.2013 11:35
dobreazdravo.sk

Vďaka za podnetný článok. My si pečieme už dlho kváskový chlieb a vlastného kvásku, aj hľadám články na webe, ale o aktivite kváskárov sme nevedeli. Ihneď pridáme aj svoju lokalitu, nemáme problém sa s kváskom aj receptami podeliť na webe dobreazdravo.sk

Prihlásenie
 
 
Reklama