21.10.2013

Mamičky by vedeli rozprávať, čo je to zriecť sa svojich niekdajších hobby a začať sa naplno venovať malým nezbedníkom. Pokiaľ Vám okrem detí robí zábavu aj zvŕtanie sa v kuchyni a experimentovanie, tak sa môžete tešiť tej najlepšej možnej kombinácií. Poradíme Vám, ako začať deti prikrmovať, naučiť ich zdravým stravovacím návykom a vyhnúť sa tomu, aby mali zbytočné bolesti bruška. Naučte ich milovať ovocie a zeleninu nenápadne i hravo. Občas im nezaškodí ani malá sladkosť, no s cukrom opatrne.

442594-jedlo-dieta-strava-mama-dcera-obed-crop.jpg

Prikrmovanie

Pozor, aby ste nezačali deťom príliš skoro podávať „dospelácke“ jedlo. Prvé prikrmovanie je najdôležitejšie, preto mu treba venovať náležitú pozornosť. Vývoj a vývin dieťatka potrebuje čas a tým aj jeho tráviaca sústava. Ak začne bábätko konzumovať príliš skoro stravu, ktorú konzumujete vy, tak to môže znamenať veľmi vážne riziko pre jeho obličky i trávenie. Nevhodným stravovaním ohrozujete tiež imunitný systém Vášho dieťatka. Neskôr sa u neho môžu prejaviť tiež rôzne alergie. Preto by mal byť prechod z mliečnej stravy na inú obzvlášť opatrný a priebežný. Dojčiace dieťa by malo prejsť na príkrm od ukončenia 6. mesiaca. Pokiaľ už nedojčíte, tak to môže byť už od ukončeného 4. – 5. mesiaca.
Pri začínaní s príkrmom je najvhodnejšie, keď už dieťa sedí. Ako prvý príkrm je najideálnejšia zelenina a to mrkva. Prečo nie ovocie? Ovocie (jablká, hrušky, banány) má sladkú príchuť a je možné, že po sladučkom ovocí by Vám dieťa zeleninu odmietalo. Kúsky by nemali byť veľké, mixujeme a tiež nezabúdame očistiť kašičky od jadierok.
Rady a recepty týkajúce sa prikrmovania nájdete aj na týchto odkazoch:

  1. kankan.sk/cla­nok/matka-a-dieta/povolene-potraviny-pre-deti-mladsie-ako-12/15249/potraviny-pre-dieta-vo-veku-4-az/15250,
  2. alinka.sk/c/za­ciname-papat-3238.html,
  3. babetko.rodin­ka.sk/vyziva/za­ciname-papat/recepty-od-5-mesiaca/.
Prvý mesiac pridávajte k mrkve len jeden druh zeleniny (zemiak, brokolica či fazuľka). Zo začiatku vynechajte cibuľu, pór, ale aj petržlen.

Nie, ja to nebudem!

Často sa stáva, že dieťa si nevie zvyknúť na novú chuť. Chce to čas. Nenúťte ho. Ako hlavné jedlo mu stále servírujte mlieko, zeleninu mu dajte len ako dezert. Po pár lyžičkách pyré mu tiež môžete dopriať sladkú chuť mliečka. Jednou z možností je i to, keď rozmixovanú mrkvu pridáte priamo do mlieka, alebo ju ochutíte prevareným zemiakom. Prikrmovanie môžete spojiť i s Vaším domácim hračkárstvom. Bábka alebo plyšová hračka môže odpútať pozornosť a dieťa jedlo jednoducho prehltne. Nezabúdajte, že detské príkrmy sa nesolia, ani inak nedochucujú.

Mäsko, mäsko

Keď si dieťa zvykne na zeleninové kaše, môžete začať i s mäsom. Najideálnejšie je asi po mesiaci a začínajte s kuracinou. Pri siedmom/ôsmom mesiaci smiete primiešať aj žĺtok. Recept na detskú sviečkovú nájdete na onlinekucharka­.sk/recepty/det­ska-svieckova-od-11-mesiacov/.

Ako naučiť deti lepšie jesť?

Aj vy patríte medzi tých rodičov, ktorí sa idú rozkrájať, aby pre svojich drobcov pripravili niečo skutočne chutné a zároveň zdravé (obsahujúce všetko, čo deti potrebujú pre zdravý vývin), no oni sa v tanieri iba znechutene prehrabávajú a presúvajú jedlo z jednej strany taniera na druhý? Chutné recepty nájdete aj na stránke receptyprodeti­.cz/recepty/?c=ry­by a nasledujúce pravidlá Vám možno pomôžu ľahšie zvládať každodenný stravovací boj s Vašimi deťmi:

1. možnosť výberu – pokiaľ chystáte napríklad zeleninový alebo ovocný šalát, mali by ste deťom ponúknuť viaceré možnosti. Osvedčenou metódou je i to, keď deti zapojíte do samotnej prípravy.

2. rodičovský príklad – pokiaľ sa i vy prplete v jedle a vyberáte z chleba rascu, tak Vaše deti iné nebudú.
3. prísť jedlu na chuť – nové jedlo a recepty servírujte opatrne, v malom množstve a nenúťte deti dojesť celú porciu. Nebudú tak cítiť nátlak a jedlo si pravdepodobne po čase obľúbia.

4. zdravé zásoby – keď deti dobehnú do kuchyne od hry alebo tie väčšie zo školy, vždy im strčte narýchlo do ruky chutné ovocie alebo zeleninu, nikdy to neriešte sladkosťami.

5. deti milujú fantáziu – práve preto dodajte pripraveným porciám čaro. Presvedčte ich dizajnom. Deti tiež milujú chrumkanie.

Ak chcete ozdraviť jedálniček pre Vašich najmenších dobrotami z mlieka, tak čítajte jenprozeny.cz/gur­met/22028-ozdravme-jidelnicek-dobrotami-mleka.

Deti – živé kvety zeme

Aj keď nás vedia naši drobci poriadne vytočiť, tak najdôležitejšie je ich zdravie a šťastný rast. Môžete im dopriať hračky, dievčatká rozmaznať nádhernými detskými náušničkami, ktoré nájdete aj TU, chlapcom kúpiť celú sadu áut, no láska a vzájomné porozumenie sú nenahraditeľné. Prajeme Vám, aby ste našli tú zlatú strednú cestu vo výchove i v osvojovaní návykov zdravého stravovania. Aby pre Vás boli deti skutočne iba zábavou na plný úväzok, musíte sa vedieť zabávať.

Foto: icreatived.com, lesk.azet.sk,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama