Archív

Gemmoterapia: ako si pripraviť elixír zdravia z púčikov stromov

Medicína púčikov – aj pod týmto názvom je známa prírodná liečebná metóda využívajúca výťažky zo zárodočných tkanív rastlín v raste. Táto metóda prináša pozoruhodné výsledky aj u ťažko liečiteľných chorôb. Dnes vás naučíme, ako sa dá doma pripraviť elixír – tinktúra, obsahujúca látky so stimulačným účinkom na imunitný a nervový systém.

Prečo práve púčiky?

Liečenie pomocou kvapiek pripravených z výťažkov púčikov stromov a kríkov, alebo bylín spája v sebe najmodernejšie poznatky a výskumy z alternativnej medicíny a bylinnej liečby. Už v roku 1952 pripravil výťažok z púčikov brezy ako prvý belgický lekár Dr. Paul Henry. Ten si po stovkách experimentov s rastlinnými látkami uvedomil, že každá rastlina ukladá do púčikov to najcennejšie pre svoj ďalší rast a púčiky sú tak výnimočnou časťou každej rastliny a môžu teda obsahovať najviac liečivých látok z rastliny celej. Z tohto dôvodu teda obsahujú oveľa účinnejšie látky , než aké sú v častiach dospelej rastliny. Alebo tiež inak povedané: v púčikoch a zárodočných tkanivách sú látky, ktoré tá rastlina v inom čase nemá. A to sú stopové prvky, minerálne látky, vitamíny, rastlinné hormóny. A keď sú tie púčiky a zárodočné časti správne spracované, môžu nám dať tinktúry, ktoré regenerujú ľudský organizmus, stimulujú centrálnu nervovú sústavu, zvyšujú imunitu, omladzujú organizmus atď. Dr. Henry po vyskúšaní výťažkov z pukov zistil, že ich účinky sú príliš silné a upravil tinktúru homeopaticky , aby tak došlo k jej zriedeniu. Tým zároveň spojil klasické a homeopatické pôsobenie obsahových látok rastlín. Gemmoterapeutiká sú preto deklarované ako lieky obsahujúce ešte vysoké množstvo účinných látok a súčasne už aj homeopatickú liečivú informáciu. V našich končinách bol tento postup po prvý krát v odbornej literatúre popísaný až koncom milénia.

01.jpg

Keďže marec a apríl sú mesiace, kedy začína so zvyšujúcim sa oteplením prúdiť v stromoch miazga, prinášame vám recept na skvelú domácu tinktúru, ktorú si vyrobíte z púčikov bežných slovenských kríkov a stromov a ktorá môže výdatne pomôcť pri vašich zdravotných ťažkostiach.
Ako si vyrobiť tú správnu tinktúru
Púčiky stromov pre správnu liečbu gemmoterapiou je potrebné zbierať v čase, keď na ich povrchu začne viditeľne prýštiť číra lepkavá kvapalina – miazga. Každý strom je potrebné niekoľko dní pozorovať a potom zvoliť najvhodnejšiu dobu zberu jeho púčikov. Každý druh stromu má na ľudské zdravie iné účinky a teda aj tinktúry budú účinkovať každá na niečo iné. Domáca výroba tinktúry nie je náročná. Je však potrebné ju vždy pripravovať len z čerstvých púčikov. Tinktúra je vlastne alkohol, v ktorom je po určitú dobu naložená rastlinná časť. Tinktúra na gemmoterapiu sa vyrába naložením jednotlivých púčikov jedného druhu stromu do zmesi alkoholu a vody. Tinktúry sa musia vždy vyrábať jednodruhové. Až po ich výrobe je možné ich spoločne spájať, miešať.
Francúzska literatúra opisuje využitie tzv. materskej tinktúry , kedy k výrobe základného extraktu je použitá zmes liehu, glycerínu a vody . Takto získaná materská tinktúra sa ďalej neriedi a používa sa len niekoľko kvapiek denne (5-15). Podľa autorov metódy dochádza vďaka prítomnosti vody k prenosu informácie do tinktúry a nie je ju už potrebné riediť.
Kameňom úrazu je v našom prípade prístup ku glycerolu (čo je vlastne iný výraz pre glycerín) a etanolu. V lekárni zoženiete 85% glycerol len v malom množstve (údajne kvôli nejakému zákonu týkajúceho sa tejto látky) a tak budete zrejme musieť vynaložiť viac úsilia, aby ste zohnali potrebnú dávku. Prezradíme vám však jeden trik, kde si ho môžete kúpiť prakticky bez obmedzenia, sú to virtuálne predajne, ktoré vám nájde po zadaní hesla *„glycerol 85 cena“* do vyhľadávača. Samozrejme , kupujte ho farmaceutický, nie kozmetický. V lekárni tiež kúpite 60% etanol. V prípade, že sa vám ho nepodarí zohnať, môžete ho nahradiť 80% liehom.
Pre spôsob prípravy tzv. materskej tinktúry potom namiešate tieto dve suroviny v pomere 9 dielov glycerínu + 13 dielov etanolu: tým vznikne roztok kedy voda, glycerol aj etanol majú približne rovnaký percentuálny obsah v roztoku.
Púčiky v rámci možností najemno nakrájajte či nadrobte.
Hmotnostný pomer púčikov a rozpúšťadlá je 1:15, no striktne sa toho nemusíte držať ak sa spoľahnete na vlastný odhad. Roztok sa lúhuje v teple 3 týždne, každý deň je potrebné nádobkou pretrepať.
Materská tinktúra sa užíva 5-15 kvapiek denne. Materskú tinktúru rozmiešame pred užitím v dúšku čistej vody.

Verzia bez glycerolu

Glycerol a etanol je možné nahradiť obyčajným alkoholom. Alkohol pri výrobe tinktúry pôsobí jednak pri vylúhovaní účinných zložiek z púčikov, ale má tiež úlohu konzervačného činidla, takže tinktúry vďaka tomu vydržia až dva roky. K domácej výrobe tinktúry z púčikov sa najlepšie používa čistá kvalitná vodka alebo aj domáca pálenka, rum sa použije pre „zakrytie“ prípadnej nechutnej tinktúry pri jej ďalšej výrobe. Čerstvé púčiky dajte do čistého pohára na zaváraniny pekne až po okraj a zalejte ich roztokom alkoholu a vody v pomere 1 diel alkoholu ku 3 dielom vody. Potom pohár dobre uzavrite viečkom a nechajte 2 týždne uležať na chladnom mieste. Po túto dobu obsah vo pohári občas pretrepte. Po dvoch týždňoch je ukončené lúhovanie.

Ak však chcete mať v tinktúre všetky živiny, bude potrebné oddeliť tekutú tinktúru od púčikov. To sa dá najlepšie dosiahnuť v stolnom lise na hrozno . Do lisu vložte vrecúško z gázy a prelejte ním zmes púčikov alkoholu. Potom lisom vylisujte zvyšné mokré púčiky, ako najviac to ide. následne precedenú tekutinu nalejte do sterilizovaných fliaš z tmavého skla. Tým je liečivá domáca tinktúra z púčikov stromov hotová.

02.jpg

Ako užívať?

Na začiatku každej liečebnej kúry sa odporúča najprv organizmus očistiť podaním tzv. drenážneho prostriedku. Na tento účel sa najčastejšie používa tinktúra z brezových púčikov, ktorá má všeobecne očistný účinok celého organizmu a stimuluje funkciu pečene a pankreasu. Tým dôjde k odbúraniu a vyplaveniu toxických látok z organizmu. Nasledujúce liečebná kúra, zameraná už podľa druhu choroby, ktorá má tak omnoho väčší účinok. Dĺžka kúry prebieha po dobu 3 – 12 týždňov, podľa závažnosti ochorenia. Dávkovanie sa zvyčajne delí na dve až tri časti a tinktúra sa užíva pred jedlom.

Účinky tinktúr z púčikov rôznych stromov

Upozorňujeme, že existuje obrovské množstvo stromov a kríkov, ktorých púčiky sa dajú na gemmoterapiu využiť. My sme pre vás vybrali tie „naše“ – rastliny, ktoré nájdete vo svojom okolí.
Spomínaná breza okrem stimulácie pečeňových funkcií pôsobí blahodarne na respiračné ústrojenstvo, lieči kostné zápaly, zápal pankreasu, choroby sleziny, stimuluje tiež obličky.

Tinktúry z púčikov brezy, hrabu a liesky stimulovaním funkcie pečene pomáhajú napríklad na akné, o to viac, že hrab navyše sťahuje póry a upokojuje pokožku. Akné a zlá funkcia pečene spolu súvisia, akné totiž patrí medzi hlavné príznaky tam, kde sú chorá pečeň. Ďalšie príznaky chorej pečene sú hnedé kruhy pod očami.

Púčiky buka rozpúšťajú obličkové kamienky.

Dub – bráni vzniku paradentózy, pomáha pri liečbe trvácich hnačiek (v prípade, keď nie sú v spojení so závažnou poruchou tráviaceho ústrojenstva) a (pozor páni!) tinktúra z duba je prírodnou „viagrou“ ak nad vami víťazí sexuálna mužská slabosť.

Tinktúra z púčikov jelše a viniča pomáha na vnútorné zápalové stavy.

Tinktúra z púčikov čučoriedky pôsobí dezinfekčne, zlepšuje videnie priamym ovplyvnením sietnice a zrakového nervu, zlepšuje využitie prirodzeného inzulínu v organizme – ovplyvňuje cukrovku II. typu. Má priaznivý vplyv na cievne steny.

Tinktúra z obrovských púčikov gaštanu zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Tinktúra z púčikov brestu pomáha predovšetkým pri kožných chorobách, ochraňuje sliznice, znižuje dráždivosť (obzvlášť v spojení s tráviacim ústrojenstvom), pôsobí proti jarnej únave.

Tinktúra z liesky a ostružiny pomáha proti skleróze.

Tinktúra z púčikov hlohu obyčajného upokojuje srdcovú arytmiu a zráža vysoký krvný tlak.

Tinktúra z púčikov topoľa tlmí svalové spazmy.

Tinktúra z púčikov lipy má zase sedatívne účinky, takže navodzuje pokojný spánok.

Tinktúra z ruže šípovej má antialergénne účinky, chová sa ako prírodné antihistaminikum a tým prospieva pri liečbe astmy bronchiale.

*Gemmoterapiu možno kombinovať aj s ostatnými liekmi a liečebnými metódami, u menej závažných ochorení môže odborne aplikovaná kúra nahradiť klasickú liečbu chemickými liekmi.*

Foto: gemmotherapy-association.org, naturalsociety.com,