19.04.2011

O spojitosti spôsobu stravovania a nášho zdravia niet pochýb. Preto sa čoraz viac zdôrazňuje, že zdravá výživa je jedným z hlavných spôsobov, ako dosiahnuť a zachovať si dokonalé zdravie.
K zdravej výžive patrí mnoho vecí ako čerstvá zelenina, ovocie, celozrnné cereálie a podobne. Svoje zdravie však môžete podporiť aj niečím navyše, a to rybím tukom.

Ach, ten zápach!

Rybí olej sa nám všetkým asi spája s nie veľmi vábivým zápachom. Predsa len ryby sú ryby. A hltať rybacinou páchnuci olej zrejme nepatrí na zoznam obľúbených činností človeka. Dnes sa však dajú kúpiť rôzne druhy rybieho oleja len s minimálnym alebo žiadnym zápachom.

Prečo by ste ho mali konzumovať?

Rybí olej má veľmi cenné zloženie. Obsahuje cenné omega-3 mastné kyseliny (najmä EPA a DHA), ktoré si náš organizmus nedokáže sám vytvoriť a musíme ich dodávať zvonku. Bohatým zdrojom týchto kyselín sú najmä ryby, konkrétne čerství tuniaci, makrely a lososy. Okrem toho je rybí tuk bohatý aj na vitamíny A a D.
Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny majú zásadný vplyv na zdravie srdca a vedecké štúdie potvrdzujú, že konzumácia rybieho oleja znižuje riziko srdcového infarktu a ochorení srdca.
Tieto kyseliny taktiež chránia človeka v staršom veku pred rozvojom Alzheimrovej choroby.
Rybí olej sa odporúča konzumovať aj ľuďom s vysokým krvným tlakom, či vysokým obsahom cholesterolu v krvi. Významný je aj protizápalový účinok (napríklad pri ochoreniach kĺbov).
Rybí olej je tiež vhodným doplnkom stravy pre ženy, nakoľko pomáha pri bolestivej menštruácii, zlepšuje vzhľad pleti, vlasov a nechtov. Odborníci poukazujú aj na pozitívny efekt rybieho oleja pre vývoj plodu počas tehotenstva, takže je to vhodný výživový doplnok aj pre budúce mamičky. Tie by však mali konzumáciu výživových doplnkov vždy konzultovať najskôr so svojím lekárom.
Nezanedbateľný vplyv má rybí tuk aj na náš imunitný systém.
U detí sa odporúča podávať rybí olej najmä kvôli podpore imunity ako aj pre správny vývoj mozgu. Je tiež dobrým podporným prostriedkom pri poruchách sústredenia a problémoch s učením.

Ako ho konzumovať?

U nás spravidla nemáme stravu až tak bohatú na kvalitné ryby ako makrely, lososy či čerství tuniaci. Konzervované ryby nemajú ani zďaleka taký vysoký obsah vzácnych omega-3 mastných kyselín a navyše býva v týchto konzervách tiež veľa soli a často aj iných prímesí.
Aby sme si zaistili dostatočný prísun omega-3 mastných kyselín, je lepšie siahnuť po výživových doplnkoch. Dnes ich je na trhu neúrekom a dostať možno rybí olej tekutý alebo v tobolkách.

obrázok: flickr/zimpenfish/creative commons

obrázok: flickr/zimpen­fish/creative commons

Dá sa kúpiť rybí olej určený pre deti, budúce mamičky, pre starších ľudí a podobne. Často býva doplnený o niektoré vitamíny a minerály (najčastejšie vitamín B12 alebo kyselinu listovú či vápnik).
Vyberať si treba podľa toho, v akej forme sa vám lepšie rybí tuk konzumuje. Niekto uprednostňuje prehltnutie tabletky, iní zasa radšej trochu oleja na lyžičke.
V ponuke sú tabletky i tekutý rybí olej s rôznymi príchuťami, takže sa nemusíte báť odporného rybacieho zápachu.
Tieto výrobky sa zväčša dajú kúpiť v lekárňach, ale aj v niektorých iných obchodoch, prípadne na internete.

Pozor na toxické látky

Jedným z veľkých problémov dnešnej doby sú toxické látky (ťažké kovy a dioxíny) v rybách. Tie sa práve akumulujú v tuku tučných rýb. Pri výbere rybieho oleja ako doplnku stravy je preto veľmi dôležité zaujímať sa o kvalitu výrobku z pohľadu obsahu možných toxických látok (obzvlášť to platí pri deťoch, tehotných či dojčiacich ženách).
Dobré tiež je, ak výrobok neobsahuje žiadne konzervačné látky a ďalšie škodlivé aditíva.
Niektorí výrobcovia deklarujú čistotu svojich produktov špeciálnymi certifikátmi. Je dobré pozisťovať si pred kúpou konkrétneho výrobku čo najviac informácií o ňom a o výrobcovi a zaujímať sa práve o záruku čistoty rybieho oleja.
Pre deti sa odporúča viac tekutý rybí olej, nakoľko je ľahšie vstrebateľný a do určitého veku deti nedokážu prehĺtať tabletky. Vhodný je najmä rybí olej s rôznymi prírodnými ovocnými príchuťami, čo prerazí rybí zápach a bude tak pre deti lákavejší.

Na záver

Rybí olej je teda naozaj vhodným výživovým doplnkom. Tobolky ani tekutý rybí olej pritom nepatria k najdrahším doplnkom stravy, takže si ich môže dovoliť azda každý. Ak ste ešte nezačali s jeho užívaním, možno je teraz ten správny čas overiť si na vlastnej koži pozitívne účinky rybieho oleja. Nie nadarmo nás naše mamy a staré mamy nútili kedysi konzumovať tento rybacinou páchnuci, zato však veľmi cenný, prírodný liek.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama