Archív

Vykročte za úspechom s krásnymi zubami

Viaceré testovania potvrdili to, čo sme už dávno tušili. Určite sa nebudete nijako zvlášť čudovať, ak budeme tvrdiť, že čím belšie a zdravšie zuby máte, tým budete úspešnejší. V tomto prípade nemáme na mysli iba zvýšené šance na pracovných pohovoroch či kariérny rast. Žiarivý úsmev dokáže vybudovať aj stabilný základ pre vzťah a všeobecne platí, že v spoločnosti získate vďaka nemu oveľa väčšiu dôveru. Expresným riešením je profesionálne bielenie zubov Skúsme sa však teraz pozrieť na to, ako si vydláždiť cestičku ku krásnemu chrupu v prostredí domova.

zuby.jpg

Sila úsmevu

Krásny úsmev dokáže rozžiariť svet. Sila úsmevu je obrovská, no narušiť ju môže nepekné zafarbenie zubov. Čím je odtieň žltkastejší, tým viac narastajú naše rozpaky a klesá sebavedomie. Nádherne biele zuby sú nielen zrkadlom našej krásy, ale aj zdravia. V nasledujúcom videu crazyDEYA prezradí, ako vybieliť zuby čiernym uhlím. Vyskúšajte, možno si to zamilujete. Budeme sa však venovať aj ďalším jednoduchým a praktickým domácim receptom, ktoré zaručia perlovo biele zúbky. Ak ich zatiaľ nemáte, nezúfajte a čítajte ďalej.

[* youtube:m3DRa1J-otM *]

Jahody – prírodné bielidlo

Áno, jahody majú skutočne báječný bieliaci účinok. Obsahujú kyselinu jablčnú, čo je silné bieliace činidlo. Čistením jahodami dodávate telu aj vitamín C. Škvrny a nepríjemný povlak budú razom preč. Jahody majú leptavý účinok, preto sa javia aj ako výborný pomocník pri odstraňovaní škvŕn z kávy, vína či tmavej limonády.

Jablková zubná kefka

Jablká sú šťavnaté, chrumkavé a chutné. Možno to neviete, ale sú aj potešením pre naše zuby. Správajú sa totiž ako prírodná zubná kefka. Ako ich žujeme, čistia nám chrup. Jednotlivé kúsky si pri prežúvaní jemne prehadzujeme po zuboch a oni ich tak prirodzene drhnú. Odstraňujú prebytok potravín a baktérie. Rozpúšťajú tiež škvrny a obsahujú kyselinu jablčnú. Táto BIO zlúčenina sa používa aj v mnohých bieliacich výrobkoch na zuby. Obsahujú ju zubné pasty či bieliace pásiky

Jedlá sóda

Pre viditeľné výsledky sa odporúča aj jedlá sóda. Ide o pomerne známu ingredienciu, ktorá sa pridáva do zubných pást. To je dôkazom jej dôveryhodnosti, aj keď to s ňou netreba preháňať. Jedným zo spôsobov môže byť aj to, že pridáte trocha sódy k pravidelnému čisteniu zubnou kefkou a pastou. Pár kvapiek môžete tiež zmiešať s citrónovou šťavou, čím vznikne samostatná pasta. Namiesto citrónovej šťavy smiete použiť aj trocha octu. Výsledok by sa mal dostaviť už do týždňa. V tejto súvislosti si môžete pozrieť aj video Terezy Markovej:

[* youtube:_vWVqByKfpI *]

Olivový olej

Táto surovina je odporúčaná mnohými špičkovými stomatológmi práve pre belšie a silnejšie zuby. Vitamín E, ktorý je prítomný v olivovom oleji, zabíja baktérie. Tak sa vyhnete zápalom ďasien a zápachu z úst. Olej je účinný aj pri odstraňovaní zubného kameňa. Extrakt panenského olivového oleja naneste po vyčistení zubnou kefkou na zuby. Jemne ním vydrhnite chrup, pričom opakujte asi trikrát týždenne. Toto by malo viesť k tomu, že sa zubného kameňa zbavíte úplne.

Vegetariánske potešenie

Veľa druhov zeleniny (zeler, brokolica, uhorka, mrkva či reďkovka) vyniká ako prírodné bielidlo. Chrumkavé dobroty vyčistia jemne povrch zubov. Zvyšujú tiež produkciu slín, ktoré stoja za ničením baktérií a udržujú zuby čisté. Zelenina pomôže odstrániť plak a nečistoty, ktoré sa na povrchu zubov usadzujú. Hoci konzumácia týchto zdravých potravín nemá okamžité výsledky, z dlhodobého hľadiska pomáha udržať zuby biele.

Vetvičky stromu Neem a bazalka

Tradičné indické lekárstvo Ájurvéda pozná celý rad procedúr na bielenie zubov. Jedným z najviac efektívnych sa ukazujú vetvičky stromu Neem (Nimba, Azadirachta indica, Zederach indický) a lístky bazalky. Svoju vlastnú zubnú pastu si môžete urobiť aj zmiešaním sušených lístkov a horčicového oleja. Takáto pasta pomáha udržiavať dentálnu hygienu a leští zuby. Chráni ich tiež pred viacerými zubnými ochoreniami (krvácanie z ďasien, infekcie). Z vetvičiek stromu Neem si môžete zasa urobiť zubnú kefku. Na ňu pokojne naneste bazalkovú pastu a pustite sa do toho. Jedná sa o tradičný liek na bielenie zubov. Neem olej z vetvičiek má zase sťahovací účinok (zastavuje krvácanie) a zaisťuje taktiež belšie zuby. Ak preferujete jednoduchší spôsob bielenia zubov, tak siahnite po bieliacich pásikoch

Korene figovníka bengálskeho

Figovník bengálsky alebo Banyán je strom obrovského vzrastu a v Indii sa považuje za posvätný. Jeho korene môžu byť použité aj ako zubná kefka s bieliacimi účinkami. Obsahujú totiž bieliace šťavy, ktoré nielenže vybielia zuby, ale majú tiež ozdravujúci vplyv na ďasná. Korene však nezabudnite pred použitím dôkladne umyť.

jablko.jpg

Citrusová kúra

Citrusové plody ako pomaranče a citróny garantujú skvelé bieliace účinky. Kyselina citrónová, ktorú obsahujú, funguje skvele pri odstraňovaní škvŕn a pomáha pri vylučovaní slín. Raz týždenne si vypláchnite zuby citrónovou šťavou a odstráňte nahromadené nečistoty. Vďaka pomarančom sa zbavíte nepekných žltých zubov. Jednoducho si votrite oranžovú dužinu na zuby a nechajte pôsobiť. S kyselinou (hoci aj prírodnou) to však netreba preháňať. Mohla by poškodiť zubnú sklovinu. Ľudia s citlivými zubami by sa jej preto mali vyhnúť úplne.

Peroxid vodíka

Peroxid sa používa ako ústna voda, aj ako antiseptikum. Ukrýva však v sebe i tajomstvo bielych zubov, a preto sa pridáva do rôznych bielidiel. Obsahuje slabú kyselinu a má oxidačné vlastnosti (bieliace činidlá). Zuby môžete oplachovať peroxidom pravidelne, pričom ho po zuboch jemne rozotrite prstami. Potom zuby umyte kefkou a pastou ako obvykle. Ako si správne čistiť zuby, ponúka aj návod v tomto videu:

[* youtube:3nwa8etkgU4 *]

Potraviny, ktorým sa radšej vyhnite

Jednou z najdôležitejších zmien, ktoré musíte pri procese bielenia zubov podstúpiť, je odstránenie niektorých potravín z jedálnička. Vďaka bežným chuťovkám totiž naše zuby strácajú jas a menia farbu. Určite by ste sa mali vzdať kávy, čierneho čaju, farebných nápojov či čokolády. Nahraďte ich radšej šťavnatými a chrumkavými plodmi. Zabudnite tiež na fajčenie. Keď už si nejaký ten prehrešok doprajete, mali by ste mať po ruke bieliace pásiky alebo žuvačku.

Čo by ste ešte mali vedieť

Zubnú kefku je nutné vymeniť aspoň raz za tri mesiace. Ak tak neurobíte, svoju ústnu dutinu vystavujete prenosu baktérií. Pri kvalitnom čistení zubov by mala byť kefka naklonená pod uhlom 45 stupňov oproti ďasnám. Nezabudnite tiež na čistenie jazyka, pretože jednou z hlavných príčin zápachu z úst je práve nahromadenie baktérii na jazyku. Vedeli ste, že zuby čistí napríklad aj popcorn? Používajte zubnú niť! Na záver snáď už iba toľko, že efekt belších zubov môžu dámy dosiahnuť aj nanesením tmavšieho rúžu. Svetlejšie odtiene majú tendenciu odrážať zažltnutosť.

Tak ako, vyskúšate?

Zdroj: searchhomeremedy.com, rd.com
Foto: freedigitalphotos.net, pixabay.com