Archív

Vytvorte si zdravý svet

Jeseň, najfarebnejšie obdobie roka, je v plnom prúde a plní si svoje poslanie naozaj zodpovedne. Ide o skutočne bohatú a štedrú časť roka, kedy sa naplnia naše pivnice a špajze. Na druhej strane sa však citeľné ochladenie, vietor, ranné hmly a dažde prejavujú na našom fyzickom i psychickom zdraví. Je načase popremýšľať, ako sa obrniť proti depresiám i najrôznejším chorobám, ktoré so sebou prináša zmena počasia. Jednou z možností je vytvoriť si zdravý svet vďaka bylinkám. Pokiaľ máte záľubu v prírode a jej dary Vám nie sú cudzie, tak sa vydajte s nami na cestu za zdravím.

zena-s-kvetmi-vo-vlasoch.jpg

Bylinky na jeseň a v zime

Určite Vám nie sú neznáme rozprávkové starenky bylinkárky, ako aj povery, že ten, kto sa vyzná tajomstvu byliniek, má čo dočinenia s mágiou. Ono ide skutočne o niečo výnimočné, kúzelné, ale pritom tak dostupné. Málokto z nás si uvedomuje, že kvety a rastlinky, ktoré zväčša prehliadneme, alebo v horšom prípade zašliapeme, majú blahodarné účinky pre náš organizmus. Práve vďaka bylinkám máte možnosť vychutnať si porciovaný čaj, ktorý každým dúškom vlieva do Vášho tela energiu. Okrem čajov môžete bylinky využiť aj ako koreniny, ale i pri výrobe prírodnej kozmetiky. Myslíte si, že sezóna byliniek sa jeseňou a prichádzajúcou zimou končí? Vôbec nie. Nasledujúce videá Vám poradia, ako sa o bylinky starať v období, kedy príroda vonku spí.
[* youtube:TtZjwZdfZQs *]
Pestovanie byliniek v domácom prostredí si vyžaduje dôkladnú starostlivosť a zodpovednosť.
[* youtube:hx4QzYrlhyQ *]

Bylinky Vás vrátia do pohody a zaženú choroby

Ktorými bylinkami sa teda treba na zimu zásobiť?
Harmanček – má priaznivý vplyv na upokojenie tráviacich problémov, ako aj na odstránenie hemeroidov či vredov. Je to bylinka vysoko upokojujúca, preto zaženie aj ťažkosti s nespavosťou. Z harmančeka sa dá vyrobiť i kvalitná biokozmetika Pokiaľ Vás trápi nepríjemné akné, ekzémy alebo Vám jesenný vietor nepekne vysušuje tvár, tak harmanček je tým pravým orechovým. Dokáže krásne vybieliť pleť, ako aj zosvetliť vlasy. Preháňať by to s harmančekom nemali tehotné ženy a ľudia s poruchami zrážanlivosti.
Ľubovník – kedysi sa čaj z tejto bylinky považoval za nápoj lásky. Pomáha pri depresiách a posilňuje imunitu. Ak ho pijete pravidelne, neslňte sa, pretože by Vám mohla sčervenať pokožka.
Žihľava – jednotka v protizápalových a hojivých účinkoch, ktorá má vysoké regeneračné schopnosti. Obsahuje množstvo vitamínu C a železa. Je tiež vhodnou alternatívou pri snahe o prečistenie organizmu. Intenzita prečistenia by však nemala prekročiť obdobie dvoch týždňov. Opatrnosť sa odporúča mamičkám. Nevhodná kombinácia s inými bylinkami môže viesť aj k hnačke a opuchom.
O účinkoch ženšenu, ďumbiera a iných bylinkách sa môžete dozvedieť aj tu:
[* youtube:kyj3I9KOOOg *]

Moderný alchymista alebo Ako si namiešať vlastnú kozmetiku?

Prírodná kozmetika (talin.sk/do-pozornosti/recepty/krem-po-domacky), alebo ak chcete biokozmetika, nie je žiadnou prevratnou novinkou. V posledných desaťročiach sa na recepty našich starých mám však akosi zabúdalo. Dnes sme ale v tejto oblasti zaznamenali renesanciu. Moderný alchymista (moderna.alchymistka.eu/p/vyroba-domacej-kozmetiky.html)znovu objavuje tajomstvá prírody, ktoré tu boli už tisícky rokov. Prírodná kozmetika využíva prírodné látky, ktoré šetria pokožku i celkové zdravie človeka. Skutočne skvelé produkty nájdete aj na stránke zdravysvet.sk, alebo si namiešajte v pohodlí domova vlastnú kozmetiku (alinka.sk/c/namiesajte-si-svoju-vlastnu-kozmetiku-3637.html). Viete, čo do nej dáte a navyše budete mať dobrý pocit z vykonanej práce.

autumn-leaves-1431113-3-m.jpg

Zamilujte si bylinky už túto sezónu. Jeseň a zima sú najlepším obdobím, kedy sa začať venovať pestovaniu byliniek v domácnosti, alebo experimentovať s biokozmetikou. Nenechajte si pretiecť pomedzi prsty to, čo Vám ponúka zdravý svet.

Foto: zdravysvet.sk, sxc.hu